Elektronik Sigara Sözlüğü

e-sigara sozluk banner

Elektronik Sigara Sözlüğü

Elektronik sigara sözlüğü, konu hakkında anlamadığınız, bilmediğiniz terimlerin anlamlarını öğrenmeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Sizlerde elektronik sigara sözlüğünde bulamadığınız terimleri, konu altına mesaj olarak yazarak bilgi alabilirsiniz. Elektronik sigara sözlüğü alfabetik sıraya göre hazırlanmıştır.

A

Atomizer (Atty): (Atımayzır, Edımayzır) Atomizer dediğimiz parça aslında parfüm şişelerinin başına takılan sprey parçasının ingilizcedeki karşılığıdır. Aynı zamanda astım inhaler’larının da ilacı kişinin soluması için kolaylaştıran parçasının adıdır. Bizim durumumuzda ise atomizer, genellikle yuvarlak kapalı bir metal içine yerleştirilmiş buharlaştırıcıya verilen addır. Bu gruba Ego-T, İmist örnek verilebilir. Ancak daha genel olarak elektronik sigara dilinde, yanlış kullandım da olsa, bütün buharlaştırıcıları anlatırken kullanılır.

Atomizer Tank: (Atomayzır Tenk) Pek sık rastlamasakta Atomizer parçasının bir tank içine yerleştirilmiş versiyonudur. Bu modellerde Atomizer daha çok bir Cartomizere benzer ve sıklıkla karıştırılır.

Analog: Bu terim aslında bir elektronikçi terimidir. Bizim jargonda Analog ve Dijital Elektronik bulunur ve Dijital olan parçalar diyelim göreceli olarak Analog olanlardan daha gelişmiş kabul edilir. Elektronik sigara, Dijital digara olarak kabul edilirse, Analog ise normal yakılarak içilen tütün mamüllerini anlatmak için kullanılır.

Advanced Personal Vaporizer (APV): (Edvensd Pörsınıl Veypırayzır) APV’ler normal elektronik sigara pillerinin daha ileri ve kişiselleştirilmiş versiyonlarıdır. Genellikle VV – Ayarlanabilir Voltaj, VW – Ayarlanabilir Güç özellikleri barındırır.

Adapter: (Adaptır) Adaptör tekrar elektronik dilinde çevirici anlamı taşır. Şarj cihazlarına da adaptör denir, çünkü şebeke gerilimini elektronik cihazımızın şarjına uygun gerilim değerine çevirir. Bir diğer anlamı ise elimizdeki pillerin başlıklarının uygun olmadığı buharlaştırıcı tiplerini kullanabilmemiz için o başlık tipine uygun çevirme işlemini yapan metal parçalardır. 510 to 802 vb isimlerle anılırlar.

Automatic (Auto): (Ootometik) Nefes çekildiğinde aktive olan bir tür batarya türüdür. Bu tip bataryalar genellikle elektronik sigaraya daha çok benzeyen modellerde kullanılır. Ancak bataryaya sıvı teması ve kolay bozulabilmeleri nedeniyle yeni başlayanlara pek tavsiye etmiyoruz.

All Day Vape: (Ool dey veyp) İngilizce bir terimdir. Bütün gün kullansanız bile boğazınızı veya ağzınızı rahatsız, tahriş etmeyen likitleri anlatmak için kullanılır.

elektronik sigara terimleri

B

Boge: Boge (Boog) bir cartomizer üreticisi firmanın adıdır. Genellikle ürünlerinin kalitesi ile tanınır. Aslen çinlidir.

Battery: (Bettıry) Batarya veya Pil, elektronik sigara kullanılırken buharlaştırıcı parçasına ihtiyaç duyduğu akımı sağlayan parçanın adıdır. Genellikle bir düğmeye sahiptir ve içeceğiniz zaman bu düğmeye basarsınız. LED ekranlı ayarlanabilir gerilimli verdiyonları da mevcuttur. En sık bilinen modeli EGO bataryalarıdır.

Bridge: (Bridc) İngilizce köprü anlamına gelen bu kelime, Atomizer’ların içerisinde bulunan ters U şekilli silika ipten oluşmuş ve likiti buharlaştırıcı bobinine taşıyan parçanın adıdır.

Blanks: (Blenk) Kelime olarak boş, boşluk anlamına gelir. Cartomizer’larda veya kartuşlardalarda kullanıcı tarafında likit ile ıslatılması için bırakılmış emici bir materyalden ve hazneden oluşan parçadır.

Bauway: (Baavey) Bauway bilinen bir Atomizer üreticisidir. Ürünüleri dayanıksız olsada ucuz olduğu iddia edilir.

C

Cartomizer (Carto): (Kartımayzır, Karto) Aslına bakarsanız kullanılıp atılmak için tasarlanmış bir çeşit Atomizer ile bir Kartuşun birleşimidir. Sık sık tekrar doldurulmaya ihtiyaç duyar çünkü tek başına 1-2 ml likit kapasitesine sahiptir ve kullanılması zordur. Kurubırakılırsa kolayca yanar ve kullanılamaz hale gelir. Genellikle bir tank içinde sürekli likit akışı sağlamak için üzerinde bir delik açılarak kullanılır. Böylece sık dolum gerekmez ve daha uzun süre kullanılabilir. Boge ve SmokTech en bilinen markalarıdır.

Cartomizer  Single Coil – SC: (Kertımayzır – Singıl Koyil) İçinde bir adet ısıtma elemanı barındıran Cartomizer’dır. 6 – 8 Watt çalışma gücüne ihtiyaç duyar. Çeşitli direnç değerlerine sahip modelleri vardır.

Cartomizer  Dual Coil – DC: (Kertımayzır – Duıl Koyil) İçinde birbirine paralel olarak bağlanmış iki adet ısıtma elemanı bulunduran Cartomizer’dır. Daha geniş bir alanı ısıtarak daha fazla buharlaşmaya neden olur. Tanksız kullanımı zordur çünkü daha çok likit tüketir. 12 – 16 Watt gibi yüksek çalışma güçlerine ihtiyaç duyduğundan daha gelişmiş pillere gereksinim duyabilir.

Cartomizer Tank: (Kertımayzır Tenk) Cartomizer’ın içine konulduğu bir çeşit likit haznesidir. Bu hazne yardımıyla Cartomizer’a sürekli likit akışı sağlanır. Likit yoğunluğu ve kullanım hızına göre Cartomizer üzerinde 1 – 3 arasında delik açılır. Ayrıca bu tankların çeşitli süslü, renkli versiyonları da mevcuttur. SmokTech ve Kir Fanis bilinen Tank üreticileridir. Genellikle her iki Cartomizer tipi ile de uyum sağlıyor olsa da, Dual Coil kullananlara DCT, Single Coil kullananlara SCT kısaltması verilir.

Clearomizer: (kıliyıromayzır) Üreticiler, Clearomizer’ları Cartomizer’ların şeffaf versiyonları olarak tanımlıyor olsa da aslında durum biraz daha farklıdır. Genellikle içerisini gösteren şeffaf malzemeden yapılırlar. Böylece kullanıcı hazen içerisinde ne kadar likit kaldığını görebilir. Cartomizerların aksine büyük bir likit emici malzemeyle dolu olmak yerine, likiti buharlaşma odasına taşıyan bir silika fitilden oluşur. 1 – 5 ml arasında hazneye sahip versiyonları mevcuttur. CE4-5-6, Vivi Nova, Splitfire bilinen modelleridir.

Cartridge (Cart): (Kartıc, Kart) Türkçesi kartuş olan bu parça, kullan at olarak tasarlanmış, genellikle plastikten yapılma bir ağızlık parçasıdır. Atomizer’lar ve bazı Cartomizer’lar için likit haznesi vazifesini görür.

Charger: (Çarcır) Türkçesi şarj cihazıdır. Piliniz bittiğinde şarj etmenize yarayan parçadır.

Cut-Off: (Kat – Off) Bir çeşit kesim devresidir. Pilinize aşırı yüklendiğinizde mesela ard arda 7-8 defa çektiğinizde pilinizin daha da ısınarak zarar görmesinin önüne geçmesine engel olmak için tasarlanmış bir özelliktir. Aynı şey akım için de geçerlidir, bu tipleri kısa devre koruması olarak da bilinir.

Coil: (Koyıl) Türkçesi Bobin’dir. Bobin şekilnde sarılmış direnç telinden oluşur. Pilden gelen akım ile ısınır ve likiti buharlaştırır.

D

Drip: Türkçesi damla, damlamaktır.

Dipping: Atomizer üzerine likit damlatılarak içilmesi tekniğinin genel adıdır. Bu teknikte likiti cuharlaştırma bobinine besleyen bir parça yoktur veya elle çıkartılır. Acemilere önerilmez.

Direct Dripping: Likitin Atomizer üzerine direkt olarak damlatılması ile kullanılması tekniğidir.

Drip Tip: Türkçesine bir çeşit marpuç denebilir. Damlama tekniğinde, kullanıcının ağızlık kısmını çıkarmadan kolayca atomizer’ına likit damlatması için tasarlanmış ağızlık, marpuçtur. Ayrıca genel olarak marpuçlara verilen addır.

Drip Well: Damlama kuyusu olarak çevirilebilir. Damlama tekniğinde, damlatılan fazla likiti toplamak için tasarlanmış parçadır.

Drip On-Demand (DOD): (Drip on Dimend) Damlama tekniğinde atomizer’a likit damlatmayı kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmış bir çeşit plastik haznedir.

Disposable E-Cigarette: (Dispozibıl İ-Sigıret) Kullan at tipi elektronik sigaradır. Genellikle bu tip sigaralı şarj etmenin bir yolu yoktur. Basitçe kullanırsınız ve bittiğinde atarsınız.

Dewick: Atomizerdan fitilin sökülmesi işlemidir.

Debridge: (Bkz: Bridge) Atomizerdan fitilin sökülmesi işlemidir.

Drip Shield: Damlama koruması olarak çevrilebilir. Damlama tekniği kullanılırken Cartomizer’ın etrafını çevreleyecek şekilde yapılmış ve akan likitin pile ulaşıp zarar vermesinin önlemek amacıyla tasarlanmış bir çeşit toplama haznesidir. Cartonun likiti bittikçe likit bu hazneden içeri aktarılır.

Do It Yourself (DIY): Genel oalrak bir işin işlemin, ürünün evde ve elinizdeki malzemelerle kişi tarafından yapılmasıdır. Bizim alanımızda genellikle likit yapımı için kullanılan bir terimdir. Acemilere önerilmez.

E

Electronic Cigarette: (İlektronik Sigırett) Elektronik Sigara, geneleksel yanan tütünden elde edilen duman yerine, bir buharlaşma odasında buharlaştırılan likitin solunması yöntemiyle vücuda nikotin alınması yöntemidir. Kesinlikle bir sigarayı bırakma metodu değildir. Ancak sigarayı bırakana kadar sigaranın zararlı etkilerini minimuma indirmek için kullanılabilir. Nikotin yüksek dereceden bağımlılık yapıcı bir maddedir ve Nikotin Replasman tedavilerinin, sigarayı bırakma tedavileri arasındaki başarısı tartışmalıdır. Elektronik sigara kullanmak kişinin kendi tercihidir ve bazı kişiler tarafından sigara kullanmak yerine tercih edilir. Sigara kullanmayan ancak elektronik sigara kullanmak isteyen kişilere kesinlikle nikotin içeren likitler kullanmaları önerilmez. Nihayetinde nikotin zararlı bir maddedir, elektronik sigaranın zararı ise bu maddenin zararları ile sınırlıdır. Elektronik sigaranın zararları hakkında yapılmış bir çalışma yoktur bu tür çalışmalar uzun yıllar gerektirir. Bazı kişilerde ise likitlerde bulunan PG maddesi alerjiye neden olmaktadır, bu tip kişilerin PG siz likit tercih etmeleri önerilir.

Electronic Cigar: (İlektronik Sigaar) Cigar puro demektir. Görüntü itibariyle puroya benzetilmiş elektronik sigaradır.

Electronic Cigarette Starter Kit: (İlektronik Sigırett Sta:tır Kit) Elektronik Sigara Başlangıç Kitidir. ÖZellikle elektronik sigaraya yeni başlayanlara bu kitleri edinilmesi önerilir. Bu tür kitler genellikle bir pil, bir atomizer, şarj cihazı, yedek kartuş veya bobin, likit vb içerir. Kitler üreticilerine göre farklılık gösterebilir.

E-Cigar (ECigar, E Cigar): (i-siga:r) Kıs. Elektronik Puro.

E-Cigarette,E-Cig (ECigarette, E Cigarette): Kıs. Elektronik Sigara.

E-Liquid, E-Juice (ELiquid, E Liquid): E-Likit, Sıvı, Dolum Sıvısı, Likit, elektronik sigarada ısıtma bobini tarafından buharlaştırılan sıvıdır. Çeşitli aromalarda olanları mevcuttur. Ve nikotin içerikleri farklılık gösterebilir. Günde bir paket sigara içen kişilere 18mg/ml olanları önerilmektedir.

E-Pipe (EPipe, E Pipe): (i-payp) Pipe, pio anlamına gelir. Görünüş itibari ile pipoya benzetilmiş elektronik sigaradır.

eGo Style: (i:go) EGO, eGo tipi, olarak da bilinir. 510 tipi konektöre sahip bataryaların veya buharlaştırma elemanlarının genel adıdır. En çok tercih edilen konektör tipidir.

ECF: (i si ef) Forumumuzun yabancı versiyonunun kısaltmasıdır. e-cigarette-forum.

Exhale: (eksheyl) İngilizce soluk vermektir. Elektronik sigarada ise çekilen buharın dışarı verilmesidir.

F

Food and Drug Administration (FDA): (Ef Di Ey) Amerikan Gıda ve İlaç denetleme kurumunun kısaltılmış adıdır. Amerikan ürünleri alınırken bu kurum onayı aranması tavsiye edilir.

Filler Material: Cartomizer veya Atomizerlar da, likiti emen dolgu malzemesinin adıdır.

Flooding: Taşma, sel basması anlamında kullanılır. Likitin aşırı doldurulması neticesinde taşması veya akmasıdır.

G

Gurgling: (Gargling) Yanma odasına aşırı likit dolma durumunda (flood) çıkan hışırtılı sestir. İngilizcede bu ses gargılgargıl sesine benzetildiğinden bu isim verilmiştir. Nefes cekme siddetini dusurdugunuzde cogu zaman kendiliginden gecer. Gecmedigi zaman pil haznesine atomizer’in altindan akitma (leak) yapar.

H

High Resistance (HR): Yüksek Direnç anlamına gelir. Standart direnç değerlerinden daha yüksek değerlere sahip olan Cartomizer veya Atomizer’a verilen addır. Kullanımı için APV gerektirir, daha yüksek voltaj değerlerinde çalıştırılmasına olanak sağlar, daha az akım çekilerek aynı gücün elde edilmesi için kullanılır. Böylece pilin ömrü uzar.

I

IMR: Lityum İon Manganez şarj edilebilir pilidir.

ICR: Lityum İyon Kobalt şarj edilebilir pilidir.

Inhale: (inheyl) İngilizce nefesi içinize çekmek anlamına gelir. Elektronik sigaralarda ise çekilen buhari, solumak icine cekmek anlamindadir.

J

Juice: (Cuys) Tam karşılığı meyve suyudur. Likit yerine kullanılan terimdir.

K

Knuckle Head: (Nakıl Head) Ayaralanabilir marpuçtur. Marpuç başı açısı isteğe göre ayarlanabilir.

L

Leaking: (Li:king) Sızma anlamına gelir. Taşmadan farklı olarak genellikle kullanıcı hatası olmadan likitin kullanılan cihazın herhangi biryerinden sızmasını açıklamak için kullanılır. Genelde kullanıcı hatası çıkar.

Low Resistance (LR): Düşük Direnç anlamına gelir. Standart ekipmandan daha düşük direnç değerlerine sahip olan Cartomizer veya Atomizer’lara verilen addır. Amaç, buharlaştırıcı bobinin daha hızlı ısınmasını ve buhar üretmesini sağlamaktır. Bazı durumlarda daha çok buhar ürettiği söylenebilir. Acemilere önerilmez çünkü kullanılan dolgu malzemesini yakma riski yüksektir. Genellikle daha fazla akım gerektirdiğinden APV ler ile kullanılması gerektirebilir.

M

Mesh: Me:ş

Türkçe’deki kullanımı ile elek teli. elektronik sigara terminolojisinde ise RBA tip Genesis atomizer’larda kullanılan, likidi emebilen ve sirkülasyonunu sağlayan bir tür paslanmaz çelik (316L ya da SS (stainless steel) hasır örgü. 325, 400, 500, 625… (kullanım alanına ve kullanılacak likite göre seçilir; çoğunlukla 400 tip tercih edilir) diye tabir edilen delik sayısını ifade eden ölçüler kullanılır. Birim kare (inch) içerisindeki en X boy olarak tel sayısıdır. Örnek olarak 10×10 demek birim kare üzerinde enine on, boyuna on tel bulunan çelik elek demektir.
Kullanılmadan önce çoğunlukla okside (oksidasyon) edilir ya da önceden oksidasyonu yapılmıştır.
İp fitile alternatiftir.
Daha iyi aroma ve ısıya dayanıklığı, uzun kullanım ömrü (ortalama 50ml) gibi nedenlerden dolayı tercih edilmektedir.

Standart kullanım ölçüleri 4×3’tür. 4 boyu 3 eni ifaade etmedir.

MOD: Özel yapım PV’dir. APV olarak da bilinir.

Mouthpiece: (Mauth Piis) Türkçeye marpuç olarak çevirilebilecek, ağızlık, parça.

Manual: (Menuyıl) Elektronik sigaralarda, buharlaşmayı başlatmak için basılması gerekilen buton taşıyan ekipmana verilen addır. En sık kullanılan çeşittir.

Milligrams (mg): Miligram, Kütle ölçüsü birimi gramın binde biridir. Likitlerdeki nikotin oranını belirtmek için kullanılır. 18mg/ml likitin bir ml’si bir paket sigaraya karşılık gelir.

Milliliters (mL): Mililitre, Hacim ölçüsü birimidir. Haznelerin hacmini belirtmekte kullanılır.

Modder: Modder, elektronik sigara eltlerini arzu edilen şekilde değiştiren kişidir.

mAh: Mili Amper x Saat, genellikle bataryalarda kullanılan bir terimdir. Sanılanın aksine, pilden çekebileceğiniz maksimum akımı belirtmez. Pilin deşarj süresini belirtir. Ör: 1000mAh bir pilden bir saat boyunca 1 Amper akım çekerseniz pilin kutupları arasındaki potansiyel fark pilin bittiği kabul edilen değere düşer. Pilden çekebileceğiniz maksimum akım kapasite değeri C ile ölçülür. Ör: 1000mAh, C=200mA bir IMR pilden güvenle çekebileceğiniz maksimum akım değeri 10C dir yani 2 Amperdir, Ancak bu değeri çektiğinizde pilinizin bitmesi yarım saat sürer. Kapasite değeri ve güvenli akım limitleri pil üreticileri tarafından belirtilir. Burada dikkat edilmesi gereken daha yüksek değerlere sahip olduğu için anlık akım değerlerinin üreticiler tarafından yanıltıcı amaçla sürekli olarak çekebileceğiniz akım miktarı gibi gösterilmesidir. Bir pilden anlık olarak 30C akım çekebiliyorken sürekli olarak 5-10C arası akım çekebilirsiniz. Pilden bu miktardan fazla akım çekmek pile zarar verebilir. Akım koruması olmayan lion pillerde durum patlamaya ve yaralanmaya kadar gidebilir.

N

Nicotine: Nikotin, Tütün bitkisin yapraklarında bulunan yüksek bağımlılık yapıcı alkaloiddir. Zirai böcek ilacı olarak kullanılır.

NiMH: Ni-MH Nikel-Metal Hidrat batarylar için kullanılan bir terimdir. Bu pillerde hafıza etkisi yoktur yani pilin şarj edilmesi için tamamen bitmesini beklemeye gerek yoktur. Aksine pil bitmeden şarj etmek ömrünü uzatır.

O

Ohm: Direnç ölçü birimidir. Yunanca Omega harfi ile gösterilir. Değeri Ohm kanunu ile bulunur.

P

Personal Vaporizer (PV): Elektronik sigara için kullanılan bir terimdir.

Propylene Glycol (PG): Proilen Glikol, günlük hayatta kullanılan birçok ilaçlarda, sabunlarda, diş macunlarında, losyonlarda kullanılan kimyasal bir maddedir. Genel olarak kullanımı güvenli addedilir. Ancak bazı kimselerde alerjiye neden olduğu bilinmektedir, bu kişlerin pg siz likit tercih etmeleri önerilmektedir. Pg likitlerde aromanın taşınması ve buharın boğazda sigaraya benzer bir his oluşturması için kullanılır. Tabi bu kişisel bir tercihtir.

Passthrough (PT): (pesstruu) Aynı anda hem şarj edilebilinen hem de kullanılabilinen bataryalara verilen isimdir.

Pen Style: Yapı itibari ile kaleme benzeyen elektronik sigaralara verilen isimdir.

Primer: (praymır) Bazı üreticiler, sııtma bobinini korumak amacıyla ato ve cartolara ilk kullanımdan önce VG emdirir. VG tek başına tadsız ve kokusuz olduğu için ilk kullanımda uçup gider.

Pull: Kelime anlamı çekmektir. Fırt çekmek anlamına gelir.

Puff: Kelime anlami nefes almak, cekmektir. Pull ile yakindir birbirlerine, firt cekmek.

Pipe Style: Yapı itibariyle pipoya benzeyen elektronik sigarlar verilen isimdir.

R

Rebuildable Atomizer (RBA): Bir çeşit sökülüp takılabilir olarak tasarlanmış buuharlaştırıcı ve tankı çeşididir. Buradaki amaç, fitilin veya meşin elle inşa edilerek masrafların düşürülmesidir. Kendine göre artıları ve eksileri vardır.

S

Smokeless Cigarette: Dumansız sigara anlamına gelir. Elektronik sigaraları tarif etmek için kullanılır. Elektronik sigara solunduğunda çıkan duman değildir, buhardır.

SmokTech: Ürünülerinin ucuzluğu ve göreceli kalitesiyle bilinen, çinli Cartomizer, Tank, PV üreticisi firmadır.

T

Throat Hit (TH): Boğaza vurum olarak bilinir. Elektronik sigara buharı solunurken boğazda oluşan solunma hissidir. Kişisel bir büyüklüktür. Birçok faktöre bağlıdır. Likitin aroması, içerdiği PG ve Nikotin miktarına bağlıdır.

Topping Off: Kartuşa veya Cartomizer’ın tepesinden birkaç damla likit eklenmesi anlamına gelir.

Tank: Likit haznesidir.

U

V

Vape: Sigara içmenin elektronik versiyonuna verilen addır. Vapor yani buhar teriminden gelir, sigara içmek ise smoke yani dumandır. Arada harf benzerliği kurularak üretilmiş bir kelimedir.

Vaping: Elektronik sigara kullanma eylemidir.

Vapor: Isıtma elemanı tarafından ısıtılan likitin buhara dönüşmesi olayıdır. Buhar anlamına gelir.

Vaper: Elektronik sigara kullanan kişiye verilen addır.

Vaporizer: Buharlaştırıcı, elektronik sigarada likiti buhara çeviren elemandır.

Vegetable Glycerin (VG): Elektronik sigara likitlerinde kullanılan bir kimyasaldır. Günlük hayatta adı sayılamayacak kadar çok üründe kullanılır. Bitkisel versiyon genellikle hindistan cevizi yağından elde edilir.

Vapor Production: Buhar üretimi anlamına gelen ve likitlerin ne kadar buhar ürettiğini betimlemede kullanılan bir terimdir.

Vapegasm: Kelime olarak çevirilirse buhar orgazmı anlamına gelir. Kişi için en iyi likit, en iyi aroma, en iyi marka model buharlaştırıcı, en iyi sıcaklık değeri ve voltaj değerinin bulunması kullanılması anlamına gelir.

Variable Voltage (VV): Değişken voltajlı cihazlara verilen isimdir. Bu tip cihazlar size kullanmak istediğiniz voltajı ayarlama imkanı sunar.

Variable Wattage (VW): Değişken güç cihazlara verilen isimdir. Bu tip cihazlar size kullanmak istediğiniz gücü ayarlama imkanı sunar.

W

Wick: Fitil anlamına gelir. Likiti buharlaştırıcıya taşıyan elemandır.

Elektronik Sigara Sözlüğü” yazısında 2 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir