Elektronik Sigara ile Tütünlü Sigaralar Arasındaki Farklar

elektronik-sigara sigara

Elektronik Sigara ile Tütünlü Sigaralar Arasındaki Farklar

Normal sigarada bulunan kanserojen maddeler yoktur. Dumanı olmadığı için 4000 e yakın kimyasal maddeleri etrafa yaymaz. Çevremizdekiler ve çevre için zararsızdır. Yangın çıkarma tehlikesi yoktur. Elektronik sigaralar, %70 oranında sigarayı bıraktırıyor.

Duman Yerine Buhar

Elektronik sigaralar duman yerine buhar verir. İkisi arasındaki ortak nokta ise nikotindir. Ayrıca da elektronik sigaraların çıkardığı buhar seçeceğiniz e likit e göre hoş bir kokuya sahip olabilir. Fakat bunu normal sigara için söyleyemeyiz. Bu seçenekli buhar bile gayet önemli bir farktır. Tütün dumanını içinize çektiğiniz zaman kalp atışlarınız hızlanacaktır ve beyniniz dopamin denen bir hormon salgılanır. Sigara dumanında yanmış kimyasal bulunur. Bunun anlamı ise katran oluşmasına zemin hazırlar. Tütün dumanı, dişlerinizin çürümesine neden olur ve tat alma duyusunda azalma olur. E-sigaralarda, tütünde olduğu gibi yanma değil ısıtma vardır. Bu özellik ise e-sigarayı sağlıklı bir seçenek haline getiriyor.

Elektronik sigaralar tütünü yakmak yerine, likiti kontrollü bir şekilde ısıtarak buhar haline getirir. Normal sigarada ise tütünü yakmak gerekir. Bu da 4000’den fazla zehirli kimyasalı içimize çektiğimiz anlamına geliyor. E-sigarada ise böyle bir tehlike olmadığı için daha fazla tercih sebebi olabilmektedir. Elektronik Sigara, normal sigaradan çok daha ekonomiktir. Ayrıca kül tablası kullanmanıza gerek yoktur ve üstünüz, eviniz, arabanız kötü bir şekilde kokmaz.

Elektronik sigaraları hem sağlığınıza hem de bütçenize iyi gelecektir. Çünkü normal sigaraya her gün para vermek zorundasınız ama e-sigarada böyle bir durum söz konusu değildir. Elektronik sigara fiyatları normal sigaraya oranla daha pahalı olabilir ancak e- sigarayı her gün almayacaksınız ve sigarayı bıraktıracağı için zararda değilsiniz. Kısacası elektronik sigara hem kesenize hem de sağlığınıza faydalıdır. Bununla beraber elektronik sigara kullananlar kendilerine ve çevresindekilere zarar vermezler. Kapalı ortamlarda bile rahatlıkla kullanılabilir olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca kaleme benzediği için şık görünür ve taşımada ise kolaylık sağladığı için sigara bırakmada tercih sebebi olmaktadır. Sağlıklı günler dileğiyle

Elektronik Sigara ile Tütünlü Sigaralar Arasındaki Farklar” yazısında 6 düşünce

  1. fatih_oncu_lor diyor ki:

    Ailem önce sigara sonra elektronik sigaraya takılmıştı. En sonunda hallettik sorunu derken 30 sene sonra şimdi de s…

  2. pilot kemal diyor ki:

    Araştırmaya göre, elektronik sigara DNA’ya zarar veriyor, kanser ve kalp hastalığı riskini artırıyor diye açıklama yapan dandik medya gerçek sigara çok daha fazlasını veriyor bunuda yazsana.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir