Elektronik Sigara Hakkında Merak Ettikleriniz!

elektronik sigara merak edilenler

Elektronik Sigara Hakkında Merak Ettikleriniz!

Elektronik sigara günümüzde artık her yerde! Bu teknolojik cihaz, tütün bazlı sigaralara, pipo ve puro gibi ürünlere daha sağlıklı alternatif oluşturuyor. Bir yandan sigarayı bırakmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor, bir yandan da “vaping” adı verilen yeni bir kültür ve yaşam tarzının ortaya çıkmasını sağlıyor. Peki elektronik sigara aslında nedir? Nasıl bir süreç sonucuna icat edilmiştir? Elektronik sigaralar nasıl çalışır? Zararlı mıdır, yoksa sigarayı bıraktırır mı? İşte elektronik sigara hakkında bilmeniz gereken her şey!

Elektronik Sigara Nedir?

İncelememize öncelikle “elektronik sigara nedir” sorusuna cevap bularak başlayalım. Dumansız sigara, e-sigara veya “e-cigs” olarak bilinen elektronik sigaralar; tütünde bulunan bağımlılık yapan kimyasal madde olan nikotini tüketmenin alternatif ve daha az zararlı bir yöntemidir. Elektronik sigaralar nikotin içerseler de sigaranın yapısında bulunan, katran gibi öteki zararlı maddeleri barındırmadıkları için görece daha az zararlıdırlar.

Elektronik sigaralar nikotin içerdikleri ve dumanları solunduğu için genellikle sigaraya benzer bir forma sahiptirler. Hatta ilk üretilen elektronik sigaralar, sarımsı ağızlık kısmı ve beyaz gövdesiyle tamamen sigara ile aynı görüntüdeydiler. Ancak günümüzde elektronik sigaranın kendi başına bir kullanım alanı bulmasıyla, farklı şekillerde de karşımıza çıkmaya başladılar. Bugün farklı görüntülere sahip, farklı kalınlıklarda ve renklerde elektronik sigara çeşitleri bulunmaktadır.

Elektronik Sigaranın Tarihi

Elektronik sigara nedir sorusuna cevap verdiğimize göre, gelelim bu icadın tarihine. Elektronik sigaranın geliştirilmesinde, iki dönüm noktası ve iki önemli isim var. Üstelik bu isimler, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan iki bilim insanı. Ancak gayeleri aynı: sigaranın zararlarını en aza indirecek bir icat yapmak! İşte elektronik sigaranın tarihine kısa bir bakış…

Gerçekleşmeyen Buluş

Elektronik sigara her ne kadar sosyal hayatımızda yeni yeni yer edinmeye başlasa da tarihleri epey eskiye dayanıyor. Bilinen ilk elektronik sigara, 1963 yılında geliştirilmiştir. Amerika Birleşik Devletlerinden Herbert A. Gilbert, bu cihazın ilk üreticisi ve patent sahibidir. Üniversitede işletme okuyan ve günde iki pakete yakın sigara içen Gilbert; sigarayı çok sevmesine rağmen sağlığa verdiği zararları en aza indirmek için bu icadı yaptı. Her ne kadar buluşunun patentini alsa da, üretime hiçbir zaman geçilmemiştir. O dönemde insanlar, sigaranın zararları konusunda yeterince bilgi sahibi değildiler. Üstelik sigara içmek oldukça “modaya uygun” bir davranıştı. Henüz kamuya açık alanlarda sigara içmek yasaklanmamıştı, ve gündelik hayatın sıradan bir parçası gibi görülüyordu. Sigaranın toplumsal hayattaki konumundan dolayı ve 1960 ların teknolojisi ile bu cihaz oldukça pahalıya mal edildiği için, o dönemde bu icat üretime geçmedi. Gilbert sadece patentini aldı, ve projesini rafa kaldırdı.

Üretimi Yapılan İlk Elektronik Sigara

1960 lı yıllarda epey popüler olan sigara tüketimi, takvim günümüze doğru yaklaştıkça azalmaya başladı. Ancak tiryakiler vazgeçemediği için, yerine bir alternatifin doğması zaman aldı. Tütün oranı azaltılmış sigaralar ve nikotin alımını azalttığı düşünülen filtreler gibi alternatif yöntemler ortaya çıktı. Ve sonunda, giderek gelişen teknoloji, insanlara elektronun sigarayı armağan etti.

Çin’den Hon Lik, elektronik sigaranın ikinci mucidi. Yoğun bir şekilde sigara içen babasını akciğer kanserinden kaybeden Lik, bu zararlı alışkanlığa bir alternatif oluşturmak istedi. Kendisi de sigara bağımlısı olan Lik, önce bu kötü alışkanlığından kurtuldu, sonra da elektronik sigarayı yeniden yarattı. 2001 yılında geliştirdiği ve duman yerine buhar çıkaran bu icadın patentini, 2003 yılında aldı. Üretilen ilk elektronun sigara, bugünküne göre çok daha farklı bir görünüme sahipti. Tek bir parça şekildeydi. Hon Lik, nikotin içeren bir sıvının basınçlı bir jetini buharlaştırmak için yüksek frekanslı piezoelektrik ultrason veren bir eleman kullanmayı düşündü. Aslında tasarım değişse de bu temel prensip hala kullanılmakta.

Elektronik sigara, ilk kez satışa sunulduğu Çin piyasasında çok sevildi. 2004 yılında Çin sokaklarına havalı olan artık normal sigara yerine elektronik sigara olmuştu. Başlangıçta küçük firmalar İnternet’ten satışla bu modelin modifiye edilmesi halini ABD marketine satmaya başladı. 2006 yılından sonra da elektronik sigaralar; Avrupa ve Amerika’da satılmaya başlandı. Lik patentini 2007 yılında uluslararası hale getirdi ve elektronik sigaranın adını, Çince’de “sigaraya benzeyen” anlamına gelen “Rüyan” olarak değiştirdi. Fakat elektronik sigara bu yıllarda tüm dünyaya yayılmıştı ve pek çok firma bu modeli izinsizce kopyaladığı için Lik bu durumdan pek de kar edemedi.

Son Modifikasyonlar

Elektronik sigaralar uluslararası pazara girdiğinde, bazı kullanıcılar performanslarından memnun değildi. Duman yeterince gelmiyordu, tat yeterince hissedilmiyordu. Üstelik oldukça hassas olan bu cihaz sık sık bozuluyordu, çok fazla bakım istiyordu. Bu eksikliği gören yatırımcılar elektronik sigarayı geliştirmeye devam ettiler. Bu da ilk nesil üç parçalı cihazların ortaya çıkmasını sağladı.

Bugün elektronik sigaranın vazgeçilmez bir parçası olarak görülen cartomizer, cihazın uluslararası arenada kendine alıcı bulması ile geliştirildi. 2007 yılında İngiliz girişimciler Umer ve Tarıq Sheikh cartomizer isimli parçayı geliştirdi. Bu parça, ısıtma bobini sıvı odasına entegre eden bir mekanizma olarak işlev gördü, ve elektronik sigaranın performansını arttırdı.

Kullanıcıların sorun yaşadıkları elektronik sigara parçalarından bir tanesi de bataryalardı. Sık sık biten ve değiştirilmesi gereken bataryalar, elektronik sigaralardan alınan keyfin yarıda kalmasına neden oluyordu. Elektronik sigaralar için, “tornavida” adı da verilen daha uzun ömürlü bir batarya 2008 yılında Ted ve Matt Rogers tarafından geliştirildi.

Elektronik sigara, bugün hızla gelişen teknolojik cihazlar arasında yer alıyor. Sadece üreticileri değil, kullanıcıları da ihtiyaçlar doğrultusunda elektronik sigaraya modifikasyonlar yapıyorlar.

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

Elektronik sigara, oldukça basit bir çalışma prensibine sahiptir. Bu cihazlar; sıvı nikotinin, kullanıcının soluduğu bir buhara veya buhara dönüşmesini sağlar, ve pille çalışır. Kullanıcı, ağızlıktan dumanı çeker ve bir yandan da cihaz üzerindeki tuşa başar. Bu cihazın çalışma prensibini daha detaylı bir şekilde anlayabilmek için öncelikle içerisindeki parçalara göz atmak gerekir.

Elektronik Sigara Parçaları Nelerdir?

Elektronik sigara, üç temel parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar pil, atomizer ve ağızlıktır. Elektronik sigara parçaları, farklı işlevleri yerine getirerek cihazın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Her bir parçanın kaliteli olması ve doğru seçilmesi, elektronik sigaradan alacağınız verimi belirleyecektir.

Atomizer

Atomizer, elektronik sigaranın en önemli parçasıdır. Bu parça içerisinde yer alan propülen glikol, bitkisel gliserin ve nikotin içeren bir çözeltiye batırılır pamuk ve fiberglas fitil bulunmaktadır. Bu maddeler, kronik astım hastalarının kullandığı ilaçların içerisinde de hali hazırda kullanılmaktadırlar. Bu çözelti, farklı aromalara da sahip olabilir. Cihazın üzerindeki tuşa basıldığı zaman fitilin etrafındaki ısıtma bobini ısınır ve dumanın hava ile karışmasını sağlar. Kullanıcı soluduğunda bu aromatik duman duman, kartuş veya ağızlıktan çekilir. İşte, en basit hali ile elektronik sigaranın çalışma prensibi bu şekildedir.

Bu çalışma prensibi, elektronik sigarayı, tütün bazlı ürünlere göre nispeten daha temiz bir yere koymaktadır. Ateş yok, kul yok ve duman kokusu yok! E-sigaralar, karbon karbonmonoksit ve katran gibi sigara içen tutun sigaraları ile ilişkili tüm zararlı kimyasalları içermez. Bu nedenle de sigarayı bırakmak ya da azaltmak isteyenlerce tercih edilirler.

Elektronik sigaranın temel parçası olan atomizerin, üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler clearomizer, RTA ve RDA olarak adlandırılır. Bu farklı atomizer çeşitlerinin temel prensipleri aynıdır. Atomizer arasındaki ana parça, bataryadan aldığı gücü, rezistansı andıran bir biçimde sarılmış tellere aktarır. Bu tellerin ortasına yerleştirilmiş ve likiti aktif eden parça bu şekilde devreye girer. Bu parça silik olarak adlandırılır ve genellikle yüksek sıcaklıklara dayanıklı; seramik fiber, organik pamuk ya da ısıya dayanıklı iplik gibi bir parçadır. Tellerin ısınmasıyla bu parçanın absorbe ettiği sıvı buharlaşır. Kullanıcı da bu sıvıyı ağızlıktan içine çeker.

Farklı atomizer parçaları, farklı ihtiyaçları karşılayacak özelliklere sahiptir. Elektronik sigaraya yeni başlayacak olanlar için, clearomizer önerilen atomizer türüdür. RTA ve RDA ise, farklı istekleri karşılayıcı atomizerler olarak kullanılabilir. Bu parçalar hakkında detaylı bilgiye sahip olmak, elektronik sigarada soru seçimler yapmanıza yardımcı olacaktır.

Clearomizer

Clearomizer, elektronik sigaraların gelişiminde yeni bir adım olarak değerlendirilebilir. Clearomizer, pek çok açıdan atomizer cihazına benzetilmektedir. Elektronik sigara sıvısını tutan ve ve bataryaya vidalayan hepsi bir arada bir aygıt olması, bu benzerliğin başlıca sebebidir. Ancak bu iki parça arasındaki benzerlik burada son buluyor! Clearomizer, çok daha etkili bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Kaynak: emoji.com.tr

Elektronik Sigara Hakkında Merak Ettikleriniz!” yazısında 2 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp Destek
Bizi Arayın